יפה גולן – להאמין. להעז. להגשים / פרק 22

האזינו לפרק מספר 22 בספר "להאמין. להעז. להגשים" / יפה גולן:

כמו בכל יום רביעי אחר הצהריים, סניף הבנק היה סגור. אולם את אותו אחר צהריים לא התכוונתי להקדיש למנוחה. ביקשתי מידידי רונן ממחלקת האשראי בהנהלה האזורית לסור לביתי ולסייע לי בעניין דחוף. כשהגיע, נעלתי את דלת הבית, הכנתי לנו שתייה חמה וביקשתי מרונן שיאזין היטב לשיחה הטלפונית שאותה אני עומדת לבצע.

חייגתי ללקוח שלנו, אריק. קולו נשמע מצידו השני של הקו, עליז כתמיד. "אריק, אני מעוניינת להכיר לך בחורה מיוחדת", אמרתי לשפופרת, משתדלת להישמע משכנעת, "לא נמאס לך מחיי הרווקות?!"

צחוק גברי נשמע מצידו השני של הקו. "אני תמיד מוכן להכיר בחורה יפה, ועוד עם המלצה של מנהלת הבנק", ענה בהומור.

מהר מאוד הובלתי את השיחה למחוזות שעניינו אותי באמת. "אתה יודע אריק, בעניין המעילה שעליה סיפרת לי, הגעתי למסקנה שהמצאת הכול על מנת להרשים אותי. לא היה ולא נברא!" הטחתי לעברו.

"לא שיקרתי לך", ענה לי, נעלב.

"אם אתה לא משקר, אז מעניין איך זה מתבצע. בוא ותסביר לי בדיוק, איך נותנים כסף ללא ביטחונות, ואיך יכול להיות שמחלקת הביקורת לא עולה על כל העניין?"

לאחר דממה של כמה שניות, החל אריק להסביר. "כשיש שיתוף פעולה מבפנים, הכול קל", התפאר העבריין החלקלק. "החבורה לקחה ערבויות. כשהגיע זמן הפירעון חידשו את הערבויות בסכום גבוה יותר, וכאשר מחלקת הביקורת היתה מגיעה הסתירו את הערבויות. בסופו של דבר ראו הבודקים שיש סכום בחשבון, אך ללא ההתחייבויות", הסביר, מרוצה מעצמו. החלפנו עוד כמה מילים עד שסיימנו. עתה, הבנתי בדיוק כיצד התבצע מעשה המרמה, ומדוע היה כה קשה לחשוף אותו.

אנסה להסביר במילים פשוטות. כאשר אדם מבקש הלוואה מהבנק, עליו כמובן לספק ביטחונות – ערבים, תוכניות חיסכון וכדומה – כדי שהבנק ידע כי יש כיסוי להלוואה. מן הסתם, חשבון עסקי דורש ערבויות גדולות בהרבה, בהתאם לגובה האשראי. כעת, נניח שפלוני מעוניין לקנות סחורה באופן שוטף, אזי מבקש הוא מהבנק ערבות, כדי שיוכל לקבל מהספק סחורה. הספק, מצידו, מעביר את הסחורה ואינו מקבל את התשלום מיד, אלא מאוחר יותר. עם זאת, על הספק להבטיח כי במועד התשלום אכן יעביר לו הבנק את הסכום. תפקידו של הבנק אם כן, לוודא שיש די כסף או שווה ערך בחשבונו של הלווה, על מנת להתחייב מול הספק, ולהיות אחראי על פירעון החוב של הלקוח.

באותה התקופה לא היתה המערכת הבנקאית ממוחשבת לחלוטין, והיו בה פרצות למכביר. כך נוצר מצב שבו הביטחונות הופיעו במחשב, אך הערבויות כלפי הספק נרשמו בצורה ידנית. לדוגמה, אם רצה פלוני לקבל ערבות על סך מאה אלף שקל לחצי שנה, היה מפקיד בפיקדון את הסכום האחרון. הבנק היה מתחייב לשלם לספק בעוד חצי שנה סכום של מאה אלף שקל מפיקדונו של הלקוח. במקרה כזה הוקלד הפיקדון במחשב, אך הערבות נרשמה ידנית ותויקה בתיק הלקוח.

שיחת הטלפון שלי עם אריק הבהירה היטב את דרכי הפעולה של החבורה. החברים לא הפקידו ביטחונות מעבר לסכום בסיסי, ומשתפי הפעולה בסניף המשיכו לתת ערבויות ללא הכיסוי הנדרש. כאשר הגיע מועד פירעון הערבות, ניתנה ערבות חדשה, בסכום כפול, ושוב ללא כיסוי. מחלקת הביקורת לא הצליחה לחשוף את העוקץ, משום שבזמן הבדיקה הערבויות שלא הוקלדו במחשב הוסתרו על ידי משתפי הפעולה, ולא היה אפשר לדעת על קיומן.

שיערתי כי סגן מנהל הסניף התל אביבי שיתף עימם פעולה, וחתם על הערבויות בעצמו; משחתם עליהן, הועברו אלה למנהל הסניף, לחתימה נוספת. המנהל, כפי הנראה, אישר פעם אחר פעם את העסקאות, אוטומטית, על סמך החתימה של סגנו. מה שנותר תמוה בעיניי היתה העובדה שהסגן, עובד מסור של הבנק, שיתף פעולה במעשה מרמה שכזה. ייתכן, הנחתי שוב, כי העבריינים איימו על חייו או על חיי משפחתו, בדיוק כפי שעשו לי.

ידידי רונן, שישב בשקט והאזין לכל השיחה, הסכים איתי בפה מלא. "יפה, ללא כל ספק, יש פה תרמית רצינית ורצוי לדווח על כך בהקדם", אמר בנחישות. לאחר ששמעתי את דבריו, הרגשתי הקלה יחסית.

"אני לא לבד במערכה יותר", אמרתי לרונן כשאני מלווה אותו לדלת, "תודה, כבר חששתי כי כל הסיפור הוא פרי דמיוני", הודיתי בעצב.

"אני איתך, אל דאגה", הבטיח שוב רונן, ויצא אל הרחוב שהיה כבר חשוך.

אהבת? דרג!

אודות הסופרת יפה גולן

הסופרת יפה גולן
פורסם בקטגוריה יפה גולן - להאמין להעז להגשים - פרקים 21-25, סיפורה של יפה גולן, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.