יפה גולן – להאמין. להעז. להגשים / פרק 20

האזינו לפרק מספר 20 בספר "להאמין. להעז. להגשים" / יפה גולן:

במאות הלקוחות החדשים שפתחו חשבון בסניף חנקין היה גם בן של קבלן ידוע, שירש ממון רב מאביו. אריק שמו, בחור גבוה בן שלושים וחמש אשר עסק במסחר ושיווק של מכשירי חשמל, וניהל מחזור כספי מכובד ביותר. הגעתו לבנק היתה תמיד מלווה בתחושות התפעלות מצד הסובבים אותו. הוא היה חונה מול הכניסה, טורק את דלת מכוניתו האמריקאית בצבע כחול מטאלי, ונכנס לסניף בצעד זריז ומלא ביטחון. הפקידים, והפקידות בפרט, אהבו את האיש. רבים נהגו להתייעץ עימו בענייני עסקים, ועיני הפקידות חייכו בשובבות כשהיה מפלרטט עימן.

באחד הבקרים, בשנת 1982, עברתי כהרגלי על ערימת ההמחאות שהגיעו לסניף והמתינו לאישור. בהן היתה המחאה מסניף בתל אביב אשר טיפל בתיירים רבים, והתאפיין בפעילות ענפה במחלקת מטבע חוץ. הסכום שנדרש לאישור היה גבוה למדי, והמושך היה אריק השרמנטי, בנו של הקבלן. בזמן שחככתי בדעתי אם לאשר את ההמחאה החריגה או לא, הבחנתי כי על גבי ההמחאה הופיע כבר אישור למשיכה, שניתן בטלפון על ידי פקיד מחלקת האשראי בסניף. על פי הנהלים, במקרה שכזה לא היה עוד צורך באישור שלי והפעולה יכולה היתה להתבצע על סמך אישור הפקיד בלבד.

כיומיים לאחר מכן הגיעה למשרדי רשימת יתרות של לקוחות הסניף. שמתי לב שחשבונו של אריק נמצא בחריגה גדולה עקב משיכת ההמחאה. מופתעת, הלכתי לבדוק בעצמי, משום שלא זכרתי מי אישר את המשיכה. לאחר הבירור הבנתי שאת המשיכה אישר יואב, סגני, מה שנראה כתמוה עוד יותר, לאור העובדה שבימים הללו יואב היה בשירות מילואים. מוטרדת מהעניין, חששתי שמישהו השתמש בשמו לאישור ההמחאה והחלטתי להיכנס בעובי הקורה בהזדמנות הראשונה.

לאחר כמה ימים נכנס אריק לסניף. המתנתי כמה רגעים, ניגשתי אליו, וביקשתי בלבביות להזמינו למשרדי לכוס קפה ולשיחת חולין. מפגינה חמימות כתמיד, שאלתי לשלומו ואף הובלתי את שיחתנו למחוזות אישיים יותר. מצחקק, סיפר לי אריק על ידידותיו הרבות ועל כך שעדיין איננו חפץ בקשר מחייב. בעוד שיחתנו זורמת, שאלתי אותו כבדרך אגב אם הוא מכיר את הסניף התל אביבי שלנו.

"ודאי שאני מכיר", השיב, "ויפה, אני אספר לך משהו, אבל שיישאר בינינו", הוסיף. "אני מכיר אנשים שמצליחים להשיג שם כל סכום שהם רוצים; יש להם פשוט שיתוף פעולה מבפנים", הדגיש עם חיוך מרוצה, עיניו עוקבות אחר שלי.

"למה אתה מתכוון 'מבפנים'?" הקשיתי.

"אחד מהחבר'ה נמצא בקשר עם אחת הפקידות, רווקה ממחלקת האשראי, ובחדר המיטות היא מספרת לו על כל הנעשה בסניף", סיפר. "תדעי לך, יש להם שם דלת פתוחה והם מקבלים את כל מה שהם רוצים, גם ללא ביטחונות".

לאריק היה אינטרס לשתף אותי במזימה. הוא היה בעל עסק שסבל לעתים ממצוקת אשראי, ונזקק ליחסים טובים עם מנהלת הסניף כמו לאוויר לנשימה. הבחור הנאה ניסה להפכני לחברה שלו, ואני כמובן ידעתי זאת. הוא סבר שאם הדברים ילכו כמצופה, אלך לקראתו ובגדול. הוא הימר. ניסיתי לדלות פרטים נוספים, בטון קליל וסקרני. ביקשתי להבין כיצד קבוצת אנשים מקבלת אשראי ללא ביטחונות, מבלי שאף אחד ישים לב. "תאמיני לי, יפה, גם מחלקת הביקורת אינה מסוגלת לעלות על זה", השיב. "אני לא מאמינה", עניתי בביטול, "זה לא יכול להיות". לדאבוני, לא סיפק לי אריק מידע נוסף. נפרדנו בידידות. את עניין ההמחאה נמנעתי כמובן מלהזכיר, על מנת לא לעורר חשד מצידו.

לאחר עזיבתו סגרתי את דלת המשרד במהירות. משהו כאן מסריח ביותר, אמרתי לעצמי, אולי אף בגדר הפלילי, ומתרחש ממש מתחת לאפו של הבנק. אריק לא ידע שנאמנות מוחלטת למעסיק היתה אצלי מעל לכול. חייגתי מיד לאחד מחברי ההנהלה ודיווחתי על העניין. "יש חשד כבד למעילה המתבצעת בסניף בתל אביב", אמרתי מפורשות, וביקשתי שיבדוק את הדברים ויעביר את הממצאים לגורמים המוסמכים.

הואיל ולא ידעתי עדיין אם אריק קשור ישירות לעניין, נמנעתי מלהכפישו בטרם עת. סיפרתי כי הדברים התגלו לי על ידי האזנה מקרית לשיחה, וביקשתי שישלח את יחידת הביקורת, הידועה ביעילותה, לחקור את העניין לעומק. בהנהלה לא הודו לי במיוחד והסתפקו בתגובה יבשה, "העניין יטופל". ואמנם, לאחר זמן קצר נודע לי כי יחידת הביקורת הגיעה לסניף ובדקה את כל החשבונות. בתום הבדיקה, נמסר לי רשמית כי "בבדיקה מקיפה שבוצעה נמצא הכול תקין לחלוטין". ממש כפי שהבטיח לי אריק, לא היתה מסוגלת היחידה לחשוף את ההונאה המתוחכמת.

אהבת? דרג!

אודות הסופרת יפה גולן

הסופרת יפה גולן
פורסם בקטגוריה יפה גולן - להאמין להעז להגשים - פרקים 16-20, סיפורה האישי של יפה גולן, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.